Profesijos pasirinkimas dešimtokui – rimtas iššūkis

Daugeliui moksleivių profesijos pasirinkimas - rimtas iššūkis. Sudarant individualius ugdymo planus kitiems metams dešimtokams reikia pasirinkti, kokius dalykus ir kokiu lygiu mokysis vienuoliktoje klasėje. Renkantis mokymosi dalykus, reikia galvoti apie būsimą profesiją. Kaip tai padaryti, kad vėliau nereikėtų gailėtis, pasirinkus „ne tą“ specialybę?

Dauguma vyresniųjų klasių moksleivių negali apsispręsti, kuo norėtų būti, kokį norėtų ateityje dirbti darbą. Rinkdamasis profesiją dažnas moksleivis svarsto, kuo labiau pasikliauti – savo norais ir pomėgiais ar visuomenėje vyraujančiu požiūriu apie tai, kas perspektyvu. Įvertinti reikia ne tik savo norus ir pomėgius, bet ir galimybes. Kokios specialybės šiandien yra perspektyvios ir paklausios, dažniausiai sužinome iš žiniasklaidos, kuri remiasi atliktais tyrimais. Jei jūs pasirinkote tokią profesiją, kuri jums labai patinka ir dar yra perspektyvi, tuomet puiku!

Tačiau, prieš priimant sprendimą, labai svarbu įvertinti savo gebėjimus ir galimybes.

Ką daryti, jei nežinai, ką rinktis?

Jei nežinai, kuo norėtum būti, pasidomėk darbo rinka, profesijų įvairove, išbandyk įvairias veiklas, dalyvauk neformaliojo švietimo užsiėmimuose, savanoriauk, stenkis pažinti save ir atsakyk į klausimus: „kuo aš norėčiau užsiimti?“, „ką man patiktų daryti?“

Dažniausiais patarėjais, renkantis profesiją, būna tėvai, mokytojai ir draugai. Neskubėk atmesti jų nuomonės. Išklausius kitų nuomones, pačiam bus lengviau apsispręsti, kuriuo keliu pasukti.

Jei dar nesi apsisprendęs, kokia profesija tau tinkama, stenkis pažinti save ir profesijų pasaulį. Pabandyk atsakyti sau į klausimą: „ką aš norėčiau veikti gyvenime?“

Nuo ko pradėti?

 1. Pradėk rimtai mąstyti apie tai, kokį darbą norėtum dirbti, neatidėliok vėlesniam laikui ir suprask pasirinkimo svarbą – juk didesnę kiekvienos dienos dalį žmonės praleidžia darbe, kolegos tampa jų draugais, todėl svarbu pasirinkti teisingai.
 2. Visada turėk kelias alternatyvas.
 3. Susipažinti su profesijų įvairove. Pagal Lietuvos profesijų klasifikatorių yra užregistruoti 405 pogrupiai, į kuriuos įeina 5510 specialybių!
 4. Susipažink su sudominusiomis profesijomis, nepasikliauk pirmu įspūdžiu ir gandais.
 5. Pasistenk pabendrauti su šių profesijų atstovais.
 6. Kai išsirinksi kelias kryptis ar profesijas, kruopščiai išanalizuok: išsiaiškink pasirinktų profesijų darbo turinį, sąlygas, darbo priemones, kokių įgūdžių bei savybių reikia, kad dirbtum tą darbą.
 7. Apmąstyk, kokios sritys tau sekasi geriausiai, kokių turi gabumų, polinkių, kuo domiesi, kokios charakterio savybės padėtų ar trukdytų užsiimti tam tikra profesija.
 8. Pasidomėk, kokios sąlygos specialybės mokymuisi, ar didelės įdarbinimo galimybės.
 9. Jei išsirinkai kelias pačias priimtiniausias, įdomiausias, geriausias profesijas, apsispręsk.
 10. Tavo pasirinkimas tinkamas, jei ta veikla motyvuotų tave daugiau nei vidutiniškai. Pagalvok ir apie gebėjimus: ar dalykai, kurių reikia profesijai, sekasi lengvai, yra suprantami, ar turi profesijai reikalingų charakterio savybių.
 11. Apmąstyk, ar pasirinkta veikla atitinka tavo polinkius, ar tau ji tikrai įdomi. Svarbiausias yra motyvacijos kriterijus: jei labai nori, žinias pagilinti tikrai įmanoma.
 12. Remkis savo gabumais ir polinkiais. Sužinok, kas tu esi: „tiksliukas“, humanitaras ar „gamtamokslis”, praktikas ar teoretikas. Visai nebūtina būti labai geru mokiniu, svarbu, kurie dalykai tau sekasi ir patinka.

Dar svarbu atsakyti į klausimą – ko tu tikiesi iš savo profesijos. Vieni nori mielo ir aiškaus kasdienio darbo, kiti – kūrybinio iššūkio ir streso, treti nori, kad po daug metų jie pasiektų vadovaujančias pozicijas, ketvirtiems svarbu pinigai. Taigi, pagal tai irgi galima orientuotis, ką pasirinkti.

Ko tikrai nereikėtų daryti?

Tai versti savęs dirbti tai, kas jau dabar nepatinka ir netraukia. Žinoma ne viena istorija, kai asmuo, įgijęs vieną specialybę, po kelerių metų ją keitė į kitą.

Be to, nėra profesijų, kurios garantuoja sėkmę ar gerą nuotaiką, kiekviename darbe yra ir rutinos, ir nusivylimo minučių, nesėkmių ir klaidų.

Kur kreiptis pagalbos?

Renkantis profesiją, į pagalbą tau ateis karjeros specialistė ir psichologė, kurios padės suprasti, kokius gebėjimus turi ir kokios specialybės geriausiai atitinka tavo poreikius, arba gali atlikti testus savarankiškai (www. kastu.lt, www. mukis.lt ir kt.)

Kas svarbiausia renkantis profesiją?

Pasirenkant profesiją tai pat labai svarbu, ką mes išgirstame apie vertingas, pelningas, gerbtinas ir įdomias profesijas iš aplinkos, tėvų, autoritetingų asmenų. Jei artimoje aplinkoje dažnai girdime, kad tam tikra profesija labai reikalinga, paklausi ir dar gerai apmokama, be abejo, tokią specialybę įsiminsime ir ja domėsimės. Vadinasi, kitų nuomonė mums tai pat labai svarbi.

Labai svarbu nesijaudinti ir nepanikuoti – jei įdėsi truputį pastangų, rezultatu galėsi džiaugtis.

Profesijos pasirinkimas – atsakingas žingsnis tavo gyvenime. Svarbu neskubėti, susikaupti ir viską gerai apgalvoti. Paklausinėk tėvų, mokytojų, kaip jie išsirinko profesiją, apsilankyk pas profesijos specialistę ar psichologę. O kai jau žinosi, ko nori, gali pradėti tobulėti, galbūt yra su ta profesija susijusios papildomos popamokinės veiklos.

Bet kokiu atveju, renkantis profesiją, svarbiausia, kad ji tau patiktų. 

Nepamirškite padėkoti autoriui