Rekomendacijos. Atostogos ir laisvalaikio planavimas

Liaudies išmintis byloja: „Kaip valgai, taip ir dirbi.“ Šią išmintį būtų galima perfrazuoti kitaip: „Kaip ilsiesi, taip ir dirbi.“ Juk visi žinome, kad gerai pailsėję jaučiamės energingesni, daug greičiau ir efektyviau atliekame darbus, būname geros nuotaikos.

Poilsis labai svarbus žmogaus gyvenime, nes mokymasis, darbas, visas šiuolaikinis gyvenimas yra labai intensyvus ir reikalaujantis daug jėgų, susitelkimo. Poilsis svarbus žmogaus ir fizinei, ir psichinei sveikatai.

Norint kokybiškai mokytis, atostogos turi būti produktyvios. Jos turi atstatyti jėgas, kad atostogoms besibaigiant, vėl norėtųsi grįžti į mokyklą. Taigi atostogos – tai ne tik nėjimas į mokyklą, tai pirmiausia galimybė išsimiegoti, reguliariai maitintis ir sportuoti, daugiau laiko leisti su savo šeima ir užsiimti norima veikla.

Poilsio metu labai svarbu santykiai su šeima, bendros veiklos su šeimos nariais planavimas, jų norų atliepimas.

Poilsis turi būti planuojamas, nors daugelis iš mūsų darome tai impulsyviai. Kur ilsėsimės, ką veiksime, dažniausiai nusprendžiame paskutinę minutę.

Laisvalaikis - tai laisvas laikas nuo mokymosi, skirtas atstatyti gyvybines jėgas. Kad laisvalaikis būtų produktyvus ir įdomus, jį reikia planuoti. Žmonėms, kurie geba tinkamai planuoti savo laisvalaikį, geriau sekasi ir kitose gyvenimo srityse: moksle, darbe, versle. Juk sakoma: „Kaip sugebi planuoti savo poilsį, taip sugebi planuoti ir savo darbus.“

Ypač laisvalaikio planavimas aktualus mokykliniame amžiuje, kai moksleiviai turi nemažai laisvo laiko ir ne visada žino, kaip tinkamai jį praleisti, todėl dažnai renkasi televizijos žiūrėjimą, buvimą prie kompiuterio, muzikos klausymąsi, beprasmį pramogavimą, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, o ne aktyvesnes veiklas, tokias kaip sportinę, meninę ar kt.

 

Per atostogas

Atsiriboti nuo mobilių telefonų ir visų ryšio priemonių (interneto), nes buvimas virtualioje erdvėje vargina nervų sistemą ir turi tiesioginį poveikį psichinei sveikatai.

Kokybiškas poilsis neįmanomas, jei mes didžiąją jo dalį praleisime internete ir kalbėdami telefonu. Jei sugebėsime atsiriboti nuo mobilių ryšio priemonių, mūsų poilsis bus kokybiškesnis, mes tiesiog greičiau atgausime jėgas, pailsėsime.

Jei visiškai negalima atsisakyti naudotis mobiliomis priemonėmis, tuomet naudojimąsi jomis reiktų apriboti maksimaliai.

Pilnavertės atostogos – jokių minčių apie darbus, mokslus, ir niekas neturi teisės jūsų trukdyti.

Grįžę po atostogų mes suprasime, kad pasaulis be mūsų nesugriuvo.

Jei atostogausite su šeima, kad atostogos būtų kokybiškos, turėtumėte susitarti tarpusavyje kur atostogausite, pvz.: Lietuvoje ar egzotinėje šalyje. Susitarti, ko tikimasi iš atostogų, kokie pagrindiniai akcentai: ar tai istorinių vietų lankymas, ar gulėjimas pliaže, ar slidinėjimas kalnuose.

Visada planuokite savo laisvalaikį, iš anksto susidėliokite prioritetus, susikurkite strategijas. Planuodami laisvalaikį imkitės tokių priemonių: susidarykite veiklų sąrašą, kurios jums patinka; išsirinkite kokias penkias veiklas, kuriomis norėtumėte užsiimti; susidarykite priemonių sąrašą, ko jomis užsiimant jums gali prireikti. Sudarykite veiklos ir priemonių planą kiekvienai pasirinktai veiklai.

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos